Převody energií – neplaťte dluhy za své nájemníky! – PORTFOLIUM

Převody energií – neplaťte dluhy za své nájemníky!

29.02.2020 Poradna

Ještě stále máte elektřinu a plyn ve svém pronajímaném bytu napsaný na sebe? A víte, že Vám tak neustále hrozí, že nedoplatky za spotřebu, dluhy a poplatky s vymáháním budete muset uhradit Vy? PORTFOLIUM všem svým klientům vždy doporučuje převod zařídit. Víte ale, proč je důležitý výběr dodavatele a jak ho ošetřit v nájemní smlouvě?

Převodem se zbavíte se starostí a vyhnete dluhům

Český zákon pronajímatelům nemovitostí umožňuje převést odběr elektřiny a plynu přímo na svého nájemníka (narozdíl od záloh na vodné, stočné a teplou vodu, které platí pouze pronajímatel). Tím nejzásadnějším benefitem převodu je, že případné dluhy jdou vždy na odběratele.

Pokud se energie neplatí, tak dodavatel po písemných upomínkách zaplombuje elektroměr a po měsíci jej odebere. To se může velice prodražit – samotná služba sice zpoplatněná není, ale při opětovném namontování jističe se musí provést jeho revize, která stojí 1500 Kč, a v případě starších jističů musí podle vyhlášky navíc dojít k jejich výměně, která stojí až 4000 Kč. Náklady se tak mohou v nejhorším případě vyšplhat až na 5500 Kč navíc k dalším dluhům, které neplatící odběratel do této doby udělá.

Převodem odběru na nájemníka, se tak ušetří čas i peníze za případné popotahování s nájemníkem, dodavatelem energií či dokonce soudy. Nájemník si dále může změnit výši záloh podle své vlastní potřeby a Vás k tomu nepotřebuje – Vy si tedy ušetříte starosti spojené s neustálou komunikací s nájemníkem a nemusíte fungovat jako spojka. Dle našich dlouholetých zkušeností také přímé spojení plateb s nájemníkem motivuje k šetření spotřeby energií.

Pokud však k převodu nedojde, zavazujete se platit dodavateli zálohy bez ohledu na to, zda Vám na účet přijde platba od nájemce, či nikoliv.

Nepodceňte výběr vhodného dodavatele

Nezapomeňte, že důležitým faktorem je také výběr ideálního dodavatele energií. Měli byste zvolit takového, který má nejen jednoduché podmínky a převody, ale také funkční zákaznickou linku a dostatečný počet poboček. PORTFOLIUM proto pro své klienty v Praze jednoznačně volí společnosti PRE a PPAS, se kterými uzavíráme smlouvy a požadujeme je i po nájemnících. Direktivní nastavení dodavatele je pro nás důležité opatření, protože se tím vyhýbáme problému, který může nastat, pokud nájemce v pronájmu končí a smlouvu má u jiného dodavatele. Často má totiž ve smlouvě nastavenou dobu odběru, což mu zajišťuje levnější cenu. Pokud by se ale odstěhoval dříve, hrozí mu smluvní pokuty, takže po pronajímateli požaduje, aby u daného dodavatele zůstal.

Jak upravit smlouvu s nájemníkem

Pokud se jako pronajímatel rozhodnete energie na nájemníka převést, ošetřete se vůči tomu ve smlouvě touto klauzulí, aby Vás nic nepřekvapilo:

Úhrady za spotřebu elektrické energie a plynu v Bytu je nájemce povinen hradit přímo dodavatelům těchto služeb, se kterými je povinen uzavřít samostatnou smlouvu o odběru příslušné služby, resp. převést na svoji osobu stávající smlouvu, a to nejpozději do 3 pracovních dnů ode dne uzavření této smlouvy, za předpokladu, že ze strany pronajímatele budou poskytnuta nájemci potřebná data a oprávnění k těmto úkonům. Nájemce se zavazuje, že odběr elektřiny a plynu zajistí od stávajícího dodavatele PRE a PPAS a po celou dobu trvání nájmu dle této smlouvy odběr těchto médií nepřevede k jinému dodavateli.

Nicméně správná nájemní smlouva by měla obsahovat mnohem více bodů, které chrání Vás i Váš majetek. Minule jsme radili, jak nedostat pokutu za koncesionářské poplatky u pronájmu.

Sledujte náš Magazín, ve kterém Vám pravidelně dáváme tipy, jak na pronájmy, nebo přenechte veškeré starosti na nás a využijte více než 60 služeb v rámci správy pronájmů od PORTFOLIA.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu