Jak nedostat pokutu za koncesionářské poplatky u pronájmu – PORTFOLIUM

Jak nedostat pokutu za koncesionářské poplatky u pronájmu

31.01.2020 Poradna / Aktualizováno 05.02.2021

Se začátkem nového roku je vhodné zrevidovat všechny Vaše pravidelné platby – jednou z nich jsou takzvané koncesionářské poplatky. Za co se platí a existuje možnost se placení legálně vyhnout? A jak se jako majitel nemovitosti ošetřit proti případnému neplacení těchto poplatků nájemníkem?

Máte v bytě televizi? Tak musíte platit

Placení televizních a rozhlasových poplatků je ošetřeno zákonem č. 348/2005 Sb. Důvod, proč se tyto poplatky platí, je nezávislost veřejnoprávních médií, a to konkrétně České televize a Českého rozhlasu. Ty právě pro zachování principu nezávislosti nemohou být financovány státem a fungují díky těmto příspěvkům.

Povinnost platit za možnost využívání televizního a rozhlasového přijímače mají všechny fyzické osoby (resp. domácnosti) a právnické osoby, které vlastní přístroje, které umí přijímat televizní a rozhlasové vysílání. Může se jednat o televize se set-top-boxem, DVB-T2, kabelové televize, počítače s televizní kartou, klasická rádia, ale také autorádia i radiobudíky. Poplatkům prozatím nepodléhají osobní počítače, tablety a mobilní telefony.

Pokud domácnost nějaký takový přijímač vlastní, je povinna každý měsíc platit 135 Kč za televizní a 45 Kč za rozhlasový poplatek, ať už vlastní jedno, nebo i několik zařízení. Kromě domácností mají povinnost hradit poplatky i právnické osoby – ty však poplatek platí za každý jeden přijímač, který vlastní. A pozor – vzhledem k tomu, že se stanice Českého rozhlasu šíří digitálním televizním vysíláním, majitelé televizorů platí taktéž rozhlasové poplatky i v případě, že nevlastní rozhlasový přijímač.

Zákon však také říká, že za poplatníka se považujete automaticky, pokud se stanete odběratelem elektřiny připojeným k distribuční soustavě, dokud nedokážete, že máte nárok na osvobození.

Pokuta za neplacení je až 10 000 Kč

Existují i ti, kteří se obejdou bez televize i rádia, a tudíž mohou měsíční poplatek 180 Kč ušetřit. To lze prostřednictvím zaslání čestného prohlášení o nesplnění podmínky dané zákonem na příslušná místa. Pokud jste však v minulosti poplatky platili a chcete se odhlásit, musíte použít evidenční list, nebo ukončit evidenci na České poště v případě, že platíte přes SIPO. Zákon od poplatku také osvobozuje osoby postižené hluchotou a slepotou, osoby s nízkými příjmy nebo cizince bez trvalého nebo dlouhodobého pobytu.

Pokud nejste přihlášeni v evidenci poplatníků, nepodali jste čestné prohlášení a jste zároveň přihlášeni k odběru elektřiny, jste kontrolním úřadem považován za poplatníka a může Vám poslat výzvu k platbě. Na výzvu je třeba včas reagovat – do 30 dnů se buď ke koncesionářským poplatkům přihlásit, nebo podat čestné prohlášení.

Pokud by však kontrolní úřad zjistil, že poplatky neplatíte, ačkoliv bystě měli, může kromě dlužných částek vymáhat také pokutu ve výši 10 000 Kč za nepřihlášený televizní přijímač a 5 000 Kč za rádiový přijímač. Další pokuty se mohou nahromadit i v případě, že by úřad zjistil nenahlašování změn (jako např. osvobození od poplatku ze sociálních důvodů).

Jak se zabezpečit u pronajímaného bytu

Pokud pronajímáte nemovitost, nemáte povinnost hlídat, zda nájemník koncesionářské poplatky platí, ale je důležité se nějakým způsobem ošetřit proti případným pokutám – např. pokud nepřepíšete elektřinu na svého nájemníka. Nájemník by však neměl nabýt dojmu, že jsou koncesionářské poplatky součástí poplatků za služby, které platí spolu s nájemným. PORTFOLIUM proto integruje speciální paragraf ve smlouvě, který nájemníka zavazuje koncesionářské poplatky platit, a to i v případě, že televizní ani rozhlasový přijímač není součástí předávacího protokolu. Rovněž v rámci našich služeb převádíme veškeré režie na nájemníka, a proto jsou naši klienti chránění vůči risku pokut nejen za koncesionářské poplatky. Takže při podpisu smlouvy s nájemníkem je do ní nezapomeňte zmínit, a ještě raději celou správu přenechte profesionálům.

Dejte si však pozor na to, až bude daný nájemník ve Vašem bytě končit. Pokud by byt byl ať už jen den prázdný, měli byste se sami jako majitel přihlásit k platbě, jinak Vám hrozní pokuty. To však pro Vás může být administrativně náročné. V případě, že televize v bytě patří Vám, je nejednoduší, abyste se k platbě poplatků přihlásili sami a na nájemníka je přeúčtovali v rámci běžných služeb. Naopak pokud byt pronajímáte bez televize, tak námi doporučený odstavec ve smlouvě ponechte. Vyhnete se tak odpovědnosti za neplacení, kdyby si tam nájemník televizi pořídil.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu