Nechcete mít ve svém bytě nájemníky se zvířaty? Poradíme Vám, jak na to – PORTFOLIUM

Nechcete mít ve svém bytě nájemníky se zvířaty? Poradíme Vám, jak na to

30.04.2020 Poradna

Češi jsou vášniví chovatelé, a tak není divu, že spousta nájemníků hledající pronájem bytu má zájem o takový, který by mohli sdílet se svými mazlíčky. To se však ne vždy setkává s pochopením pronajímatele, který se obává toho, že zvířata budou moc hlučná a rušit sousedy, budou dělat nepořádek a ničit vybavení bytu nebo po nich zůstane nepříjemný zápach. My v PORTFOLIU zvířata milujeme a v naší kanceláři jich vždy pár potkáte, ale také nezapomínáme na to, že se majetek pronajímatele musí chránit. Dnes si povíme způsob, co všechno se dá udělat pro to, aby nájemci ve Vašem zvířata neměli, aniž byste porušili zákon.

Dle zákona nelze zvíře v bytě přímo zakázat

Nový občanský zákoník od roku 2014 neumožňuje pronajímatelům zakázat nájemcům přítomnost zvířete v bytě a ani se proti tomu smluvně vymezit. Přímá formulace ve smlouvě zakazující zvíře v bytě tak je neplatná a nelze ji právně vymáhat. Zákoník totiž uznává právo nájemníků na chov zvířete v pronajatém bytě v případě, že chov nepůsobí pronajímateli ani ostatním obyvatelům domu nepřiměřené obtíže.

Ačkoliv není přímo vymezeno, co se pod pojmem “nepřiměřené obtíže” skrývá, pokud by například chov zvířete způsobil zvýšení nákladů na údržbu společných prostor, nový občanský zákoník ukládá majiteli zvířete povinnost tyto náklady uhradit. Jak ale postupovat, pokud si jako pronajímatel zvíře v bytě skutečně nepřejete? Jste to právě Vy, kdo rozhoduje, se kterým uchazečem podepsat nájemní smlouvu a máte možnost si vybrat si takového, který mazlíčka nemá. Je zde však možnost, že by si nájemník zvíře do bytu postupem času pořídil, a tomu zabránit nemůžete.

Chytrá smlouva Váš majetek ochrání nebo poskytne možnost okamžité výpovědi

Názory na novelizaci týkající se povolení mazlíčků v bytě se liší. My v PORTFOLIU po konzultacích s právníky předpokládáme, že novelizace platí v rámci již uzavřených smluv. V případě nově uzavřené nájemní smlouvy má však pronajímatel možnost se vůči mazlíčkovi v bytě “pojistit”, a tak smlouvy našich klientů tak řešíme následujícím způsobem: ačkoliv zvíře nájemci nemůžeme zakázat, v odstavci týkající se jistiny používáme ustanovení, že pokud nájemce využije svou zákonnou možnost chovat v pronajatém bytě zvíře, je povinen ještě ten den navýšit kauci do zákonného maxima, které činí trojnásobek měsíčního nájmu. Takto vysoká záloha dává našim klientům jistotu, že v případě poškození jejich majetku zvířetem budou moci sjednat náhradu.

Jelikož na trhu s pronájmy je běžná výše jistiny ve výši pouze jednoho měsíčního nájmu, námi využívané opatření neseriózní nájemníci často nejsou schopni nebo ochotni dodržet, a proto často nového mazlíčka zatají a a zbytek jistiny tak neuhradí. Tím se ale staví před riziko – pokud by se pronajímatel o zvířeti v bytě dozvěděl a jistina by byla nedoplacená, může pronajímatel z tohoto titulu vypovědět smlouvu okamžitě. V tomto případě neporuší právo nájemníka v bytě chovat zvíře, ale rozloučí se s ním na základě hrubého porušení nájemní smlouvy.

A co když chcete povolit jen křečka nebo rybičky?

Existují i případy, kdy pronajímateli nevadí malý pes, morče či akvarijní rybičky. Většina nezkušených pronajímatelů tak celé ustanovení o doplacení do zákonné výše jistiny vynechá, jenže tímto způsobem nejsou chráněni vůči tomu, že si nájemce v budoucnu pořídí dogu nebo jedovatého hada. V tomto případě doporučujeme ustanovení ponechat a doplnit ujednání, že se nevztahuje na konkrétní povolené zvíře (např. na konkrétního psa rasy labrador jménem Alík).

Správnými klauzulemi se můžete “pojistit” nejen vůči zvířeti v bytě, ale třeba i vůči dluhům za energie, které může nadělat Váš nájemce. Přenechte správu své nemovitosti nám a my se postaráme o to, aby všechny Vaše nájemní smlouvy chránily Vás i Váš majetek.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu