Umíte zkontrolovat pravost rodného čísla? Poradíme Vám jednoduchý trik – PORTFOLIUM

Umíte zkontrolovat pravost rodného čísla? Poradíme Vám jednoduchý trik

02.08.2020 Poradna

Pokud se chystáte uzavřít smlouvu s novým nájemníkem, měli byste se vždy ujistit, že se nejedná o rizikového uchazeče o byt a je tak nutné ho nejprve legitimovat a prověřit. K legitimaci ve většině případů postačí kontrola občanského průkazu, ale díky našim dlouholetým zkušenostem víme, že často dochází k situaci, kdy nájemník nemůže či nechce svůj OP předložit a legitimuje se prostřednictvím svého rodného čísla.

To je samozřejmě možné, protože rodné číslo (jakožto jedinečný číselný identifikátor) osob má svá pravidla a náležitosti, díky kterým jej lze bezpečně ověřit. Dnes si proto ukážeme rychlý a jednoduchý postup, jakým lze správnost rodného čísla ověřit z pozice majitele bytu. Stejným způsobem si také z pozice nájemce můžete ověřit rodné číslo majitele, který by se případně nelegitimoval.

Všechno, co potřebujete, je papír a tužka. Rodné číslo si rozepíšete po sobě jdoucích dvojicích pod sebe do pěti řádků a tak vzniknou dva sloupečky. Dále sečtete hodnotu levého i pravého sloupečku zvlášť a nakonec od sebe tyto dvě sumy odečtete. V případě, že se jedná o správné rodné číslo, bude rozdíl mezi těmito dvěma čísly vždy vycházet buďto 0, 11, nebo 22. Jakýkoliv jiný výsledek značí nesprávnost rodného čísla a měli byste tak trvat na předložení nájemníkova OP.

POZOR! Tento způsob lze použít pouze u rodných čísel, které mají za lomítkem čtyři číslice.

Proč je důležité rodné číslo ověřovat?

My v PORTFOLIU při výběru nájemníka do bytu našeho klienta vždy provádíme prověření jeho bonity a serióznosti ještě před podpisem smlouvy. Uchazeče o byt tak mimo jiné prověřujeme v Centrální evidenci exekucí a to samé doporučujeme i všem, kteří se rozhodli pronajímat svůj byt či dům na vlastní pěst. Z toho důvodu je rodné číslo klíčové, jelikož díky němu zjistíte, zda je daný člověk solventní a zda na něj není vedena jedna či více exekucí. Pokud by číslo bylo nesprávné, v registru k němu žádné vedené exekuce nenajdete a dospějete k mylnému závěru, že daný nájemník je bezrizikový.

Toho, co musí majitel pronajímaného bytu uhlídat je opravdu spousta. My jsme za více než deset let na trhu vyvinuli ověřené postupy, které nám povolují hledat opravdu spolehlivé nájemníky, se kterými nejsou problémy. Nechte Vaše starosti na nás a věnujte se tomu, co Vám opravdu přináší radost.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu