Pronájem bytu: Jak by měl vypadat předávací protokol – PORTFOLIUM

Pronájem bytu: Jak by měl vypadat předávací protokol

29.09.2020 Poradna

Předávací protokol je po nájemní smlouvě nejdůležitějším dokumentem, který se vám bude hodit ať už jako pronajímateli, tak nájemníkovi. V nájemní smlouvě sice běžně uvádíme vybavení, které je společně s nemovitostí pronajímáno, ale nést důkaz o skutečném stavu nemovitosti i vybavení v okamžiku předání nájemci je funkcí právě předávacího protokolu, který obě strany stvrdí svými podpisy.

To je důvod, proč doporučujeme přípravu protokolu rozhodně nepodcenit. Správně vypracovaný předávací protokol zajistí oběma stranám ochranu před případnými budoucími spory o stavu pronajímané nemovitosti.

Co by měl obsahovat předávací protokol:

1. Kompletní hlavička (údaje o obou stranách smlouvy)

2. Definice předávané nemovitosti

3. Počet předaných klíčů

TIP: V případě, že dveře mají 2 zámky a od každého předáváte 2 klíče, doporučujeme zapisovat jako 2+2.

TIP: Doporučujeme nájemníkovi předat všechny klíče od bytu a nenechávat si rezervní. Pokud byste si i přesto chtěli nechat rezervní klíč, tak byste tuto informaci měli uvést v nájemní smlouvě či předávacím protokolu a zapečetit jen do obálky (ideálně podepsané nájemníkem), abyste v případě problému mohli prokázat, že jste do bytu s tímto klíčem nevstoupil.

4. Zápis měřidel

TIP: Důkladně zaznamenejte stav (až na desetinná čísla) všech měřidel v bytě (elektroměr, vodoměr TV i SV, kalorimetr, plynoměr či poměrový měřič tepla). Zaznamenejte také stav T2 i pokud se neměří. Kromě stavu je důležité zaznamenat také čísla měřidel, jelikož v době nájmu může dojít k jejich výměně.

5. Popis vybavení

TIP: Pronajímatelé často zapomínají na baterie, garnýže či záclony, ale neopomeňte ani zabudované vybavení.
Popis stavu bytu.

TIP: Kromě vybavení zapište do protokolu i stav pronajímané nemovitosti tj. pokud je po rekonstrukci, ale také míru poškození výmalby či podlah.

6. Podpisy obou stran

Rozhodně byste měli zaznamenat případné vady a poškození vybavení bytu. K těm se pak vrátíte, až bude nájemník byt opouštět, což vám pomůže porovnat, zda a v jakém rozsahu nadělal v pronajaté nemovitosti škody. Spolu s písemným záznamem uvedeným v protokolu je proto vhodné uvedené skutečnosti také zdokumentovat pomocí fotografií či videí.

Nezdráhejte se zaznamenat ani maličkosti, protože v tomto případě platí čím detailnější předávací protokol, tím lépe. Při předání a stejně tak při převzetí doporučujeme zkontrolovat funkčnost žaluzií, prohlédnout okna a skleněné výplně, na které se často zapomíná, ale bývají velmi poruchové. Stejně tak zkontrolujte vnitřky skříněk, v kuchyni se může stát, že v případě prasklých trubek by voda mohla velkou část poškodit. Podezřelé jsou také koberce na nezvyklých místech, jelikož mohou zakrývat poškození podlahy.

Ačkoliv na internetu najdete mnoho dostupných vzorů volně ke stažení a připravených k jednoduchému vyplnění, které jsou jistě dobrou inspirací, vždy doporučujeme protokol individuálně konzultovat s právním zástupcem, nebo veškeré starosti s pronájmem nemovitosti přenechte profesionálům. V PORTFOLIU máme léty osvědčený systém správy pronájmu, takže pokud nechcete nic podcenit, svěřte Váš pronájem nám, ať se můžete věnovat tomu, co Vám opravdu přináší radost.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu