Koronavirus a pronájmy bytů aneb konec Airbnb v Čechách – PORTFOLIUM

Koronavirus a pronájmy bytů aneb konec Airbnb v Čechách

31.03.2020 Poradna

Pandemie okolo viru COVID-19 nám nečekaně vstoupila do života a způsobila řadu problémů, na které nebyl nikdo dopředu připraven. Řada nájemníků přišla o své příjmy a nemá z čeho platit nájem, pronajímatelé nemovitostí na Airbnb zase kvůli zavření hranic ztratili svou klientelu, a ostatní majitelé nemovitostí neví, zda své současné nájemní smlouvy ukončovat, nebo pouze revidovat. Jaké problémy mohou nájemníci, ale i vlastníci nemovitostí v současné době prožívat a jak se k nim postavit? A na co si dát pozor z dlouhodobého hlediska? Na to se dnes podíváme v našem článku.

Narozdíl od krize v roce 2008, která poptávku pouze oslabila, s koronavirovou karanténou celá řada živnostníků nebo zaměstnanců ve službách o své příjmy přišla ze dne na den úplně. Ne každému se ale zároveň podařilo vytvořit dostatečnou finanční rezervu, která by ho v těchto nelehkých dnech zajistila, a proto denně komunikujeme se spoustou nájemníků, kteří se ocitli v těžké životní situaci a mají problém hradit své závazky. Bohužel právě nájemné je zpravidla ten největší výdaj, a proto právě jej má většina lidí problém řádně hradit.

Za posledních několik dní se na nás obrátila celá řada nájemníků a požádala o pomoc. Ať už jim vypadl spolubydlící, přišli o zaměstnání, byla jim snížena mzda, nebo se jedná o cizince, kteří si v Praze pronajali byt pro své obchodní návštěvy, který nyní zeje prázdnotou. Žádají buď slevu na nájemném, jeho prominutí, v nejhorším případě pak ukončení smlouvy. Pojďme se podívat na to, jak takové situace řešíme my v PORTFOLIU.

Snížit nájem, poskytnout slevu nebo ukončit smlouvu?

V prvé řadě se vždy snažíme najít takové řešení, které vyjde nájemníkovi vstříc a bude k němu solidární, ale zároveň nebude znevýhodňovat vlastníka bytu. Ten nemůže fungovat jako dotační subjekt, který bude snižovat nájem a přijde o své zisky kvůli situaci, za kterou nemůže. Proto se snažíme s majiteli domluvit na tom, aby svým nájemníkům buď nájem odložili celý, nebo ho nechali své nájemníky hradit po částech. Ideální řešení je ponechat úhradu ⅓ až ½ nájmu a zbytek odložit s 12 měsíční splatností, která začne plynout od prvního dne, kdy karanténa skončí. Nájemníkovi tak dáme šanci si uspořádat své záležitosti, a majitel se nemusí nadobro rozloučit ani se ziskem, ani s nájemníkem, se kterým je jinak spokojen. Ukončování smluv a hledání nových nájemníků je stresující proces, kterému se zpravidla snažíme vyhýbat, dokud je možná oboustranná dohoda.

Konec Airbnb v Čechách aneb bydlení v Praze opět levně

Už dnes si můžeme na realitních portálech všimnout skokového nárůstu nabízených pronájmů v atraktivních lokalitách za skvělé ceny. Ačkoliv se řada nájemníků nyní nechá zlákat vidinou krásného bydlení za levno, my to z dlouhodobého hlediska rozhodně nedoporučujeme – nízká cena je totiž alespoň částečnou krátkodobou kompenzací majitelů těchto nemovitostí za vypadnutí příjmu, které způsobilo uzavření hranic. Jakmile se situace uklidní a cizinci se do Prahy vrátí, tyto smlouvy budou pronajímatelé okamžitě nekompromisně ukončovat, a nájemník tak bude za půl roku hledat byt nový, ale za úplně nové ceny, dost možná vyšší, než před karanténou. Proto pokud zvažujete ukončení pronájmu, ve kterém jste jinak spokojení, rozhodně situaci zvažte. Je velice těžké odhadnout, jak dlouho současný stav potrvá, ale předpokládáme, že do konce roku se situace uklidní a trh s krátkodobými pronájmy se z větší části vrátí zpátky. I pokud by se stav nestabilizoval a hranice zůstaly uzavřené až do konce roku, majitelé těchto nemovitostí se tomuto faktu přizpůsobí a nájem zvednou, aby generovali co největší zisk.

Garance nájmu bez garance

Na trhu správy pronájmů existuje celá řada firem, které nabízí nepřetržitý výnos z pronájmu nemovitostí za každé situace – takzvané garance nájmu. Větší riziko pro tyto firmy vykupuje fakt, že majitel nemovitosti dostává sice garantovanou, ale nižší částku, než kdyby byt pronajal napřímo se správcem. Provize při garanci se totiž většinou pohybuje okolo 15-20 %, přičemž provize za ,,běžnou” správu pronájmu je kolem 10 %. Jakkoliv tato služba může fungovat dobře za normálního provozu, současná situace může být vysoce nevýhodná kvůli tlaku nájemníků, kteří nebudou mít dostatek peněz na placení nájmu a všimnou si inzerce levných bytů. Firmy garantující tyto nájmy potom budou tlačit na majitele nemovitostí, aby kvůli závažnosti situace ještě více slevili, a potom už nabídka garance naprosto postrádá smysl a pro majitele se stává velmi nevýhodnou. Proto by se majitelé, kteří využívají garance nájmu, měli zamyslet, zda jim vidina stálého přijmu stojí za tyto starosti a jeho neustálé snižování. V PORTFOLIU s Vámi vždy jednáme fér a chceme, aby naše spolupráce byla dlouhodobá a především výhodná pro všechny.

Vlastníte nemovitost a máte další dotazy? Nejste si jisti, jak se v současné bezprecedentní situaci zachovat a co dělat? Zanechte nám na sebe níže kontakt a my se Vám ozveme a vše pomůžeme vyřešit!

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu