Jak nastavit splatnost nájemného a ochránit se před neplatiči – PORTFOLIUM

Jak nastavit splatnost nájemného a ochránit se před neplatiči

07.09.2020 Poradna / Aktualizováno 30.09.2020

Placení nájemného patří mezi elementární povinnosti nájemníka. Avšak vzhledem k letošní situaci či ke statistikám EKČR, dle kterých bylo u nás v roce 2019 evidováno přes 780 000 lidí v exekuci, se mnoho pronajímatelů letos potýká s neplatícími nájemníky. V dnešním článku se proto podíváme na to, jak nejvhodněji nastavit splatnost nájemného tak, abyste minimalizovali ztráty, které by Vám jakožto pronajímateli mohl neplatící nájemník způsobit.

Požadavek úhrady nájemného doporučujeme nastavit se splatností předem, tedy vždy na měsíc předcházející měsíci, za který má být placeno. Toto opatření je vhodné zejména pokud by se jednalo právě o neplatícího nájemníka. Co se týče konkrétního data, to pro naše klienty ve všech nájemních smlouvách sjednáváme k 20. dni v měsíci.

V takovém případě máte jako pronajímatel možnost na neplacení reagovat ještě v měsíci, který je již zaplacený a vytvoříte si cca desetidenní časovou rezervu pro to, abyste mohli nájemníka kontaktovat a domluvit se s ním na úhradě či odložení nájmu. Pokud by se navíc jednalo o třetí nezaplacené nájemné v řadě, máte zákonem dané právo vypovědět nájemní smlouvu.

Vzhledem k zákonné úpravě je totiž nezaplacení tří za sebou jdoucích nájmů považované za vážné porušení nájemní smlouvy, kterou je tak možné vypovědět bez výpovědní lhůty. V tom případě je tato výpověď účinná okamžikem doručení nájemníkovi, který je povinen byt opustit a předat majiteli bez zbytečného prodlení (nejpozději měsíc od doručení), což pronajímateli pomůže vyhnout se dalšímu měsíci bez nezaplaceného nájmu.

Věcí a nepříjemností, které musí majitel pronajímaného bytu řešit a na které musí myslet je opravdu spousta, takže mu nesplacený nájem může přinést velké problémy. My jsme za více než deset let na trhu vyvinuli ověřené postupy, které nám dovolují hledat opravdu spolehlivé nájemníky, se kterými nejsou problémy a zároveň smlouvy sestavovat tak, abychom maximálně ochránili našeho klienta před problémy a finanční ztrátou. Nechte Vaše starosti na nás a věnujte se tomu, co Vám opravdu přináší radost.

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu