Co přinese doba “pokoronavirová” ve správě nemovitostí? – PORTFOLIUM

Co přinese doba “pokoronavirová” ve správě nemovitostí?

11.12.2020 Poradna

Současná situace okolo viru COVID-19, která se ne a ne ustálit, nečekaně ovlivnila nejen životy nás všech, ale také fungování trhu. Kromě toho s sebou přinesla spoustu nezodpovězených otázek i nejistot a otevírá nové stránky poznání realitního trhu, které jsme doposud neměli kde číst. Na to, jak bude situace vypadat v krátkodobém i dlouhodobém horizontu podle analytického pohledu profesionálů z PORTFOLIUM se podíváme v dnešním článku.

Nový “normál” na realitním trhu

Těsně před vypuknutím pandemie byla na realitním trhu vyhrocená situace kvůli přehlcení byty využívaných ke krátkodobému pronájmu. Příval turistů a jejich obliba využívat k ubytování soukromé byty namísto hotelů přiměly pronajímatele několika tisícovek bytů přeorientovat se z dlouhodobých pronájmů právě na ty krátkodobé. Tuto cestu si vybrali především kvůli vyššímu zisku i přes všechna možná negativa, jako třeba nespokojenost sousedů.

Těm všem se ale jejich jistota ze dne na den uzavřením hranic v první vlně zhroutila jako domeček z karet a návrat turistů do Prahy je pořád v nedohlednu. Začalo tak velké přesouvání k nabídce bytů na dlouhodobý pronájmem a to mnohdy i pod cenou, aby si majitelé zajistili přinejmenším pokrytí nákladů. To je samozřejmě v delším časovém horizontu neudržitelné a ovlivnilo to ceny nájmů na trhu. Ti majitelé, kteří stihli aktualizovat své nájemné ještě před pandemií a zvedali nájemné dle tržní ceny, se už na tyto ceny v případě nového pronájmu nějakou dobu nedostanou. Naopak ti, kteří nechávali ceny raději níže, mají velkou šanci, že při stejné výši nájemného své smlouvy prodlouží dál.

Dále pozorujeme, že vyšší nabídka bytu způsobila, že se výrazně prodlužuje průměrná doba, za jakou se daří nabízené byty pronajímat. Před pandemií bylo běžné pronajmout byt v horizontu 1-14 dní, zatímco aktuálně se pohybujeme na 30-60 dnech. Tomu se však lze vyhnout, jelikož velkou roli v tomto ohledu hraje právě cena. Mnoho majitelů se stále pokouší byty nabízet za “původní” ceny, za které byli zvyklí pronajímat minulý rok, což dobu pronájmu prodlužuje. Ti, kteří situaci včas pochopí a cenu nastaví adekvátně trhu, si mohou výrazně zkrátit dobu hledání nového nájemce.

A jak zasáhnou vánoční svátky?

Dobré zprávy s sebou nenese ani prosinec, jelikož konec roku byl i před pandemií obecně nejslabším obdobím na pronajímání v celém roce. Máme zkušenosti, že to, co se nestihne uzavřít do půlky prosince, se zpravidla oživí až v půlce ledna. A pokud by se pronajímateli přeci jenom někdo ozval, většinou je spíš k podivení, kdo by byl ochotný řešit pronájem a stěhovat se během svátků a zda vyvstane otázka, zda chceme byt takovému člověku opravdu pronajmout.

TIP OD NAŠICH ODBORNÍKŮ

Ačkoliv smlouvy pro naše klienty pro pořádek vždy uzavíráme ke konci kalendářního měsíce, 31. prosinec tvoří velkou výjimku. V tomto ohledu doporučujeme zvolit jiné datum, a to čistě z praktických důvodů. Zkuste si odpovědět na následující otázky:
- Pokud Vám nájemník bude končit a smlouvu neprodlouží, budete s ním řešit předání bytu hned po silvestrovské noci?
- Pokud nájemník nebude platit a Vy ho budete potřebovat vystěhovat ke konci smlouvy, budete ho v tomto čase nahánět?

Až se situace ve světě zlepší, na trhu s pronájmy to bude peklo

V případě dlouhodobého vývoje, ve kterém počítáme s optimistickou verzí a návratu světu k “normálu”, je potřeba položit si otázku, co se stane s těmi několika tisíci byty, kterým při první vlně vypadl příjem. Jejich majitelé, kteří byli předtím zvyklí na vysoké zisky, se samozřejmě budou chtít vrátit ke svému původnímu zaměření a jejich současní dlouhodobí nájemníci budou nuceni se vystěhovat. Jenže na trhu už nebude tolik možností a tím, poptávka bude převyšovat nabídku a se vše pravděpodobně seběhne velmi rychle vyústí v tlak na dramatické zvyšování cen, které dle našich odhadů mohou ještě převýšit už tak vysoké ceny nájmu v době před pandemií.

Tomu navíc nahrává to, že je právě ve schvalování daňový balíček, který pokud projde, výrazně zatíží pronajímatele. Jen pro představu, současný návrh navýšení daní by měl být z aktualních 15 % na 23 %. Pronajímatelům tak ze současných nájmů zůstane méně peněz a budou tlačit na zvedání cen.

Vlastníte nemovitost a máte další dotazy k tomu, jak se co nejlépe zařídit vůči nejisté a bezprecedentní situaci? Zanechte nám na sebe níže kontakt a my se Vám ozveme a vše pomůžeme vyřešit!

Věnujte se těm, na kterých opravdu záleží a pronájem nechte na nás

Děkujeme za Váš zájem,
ozveme se Vám nejpozději další pracovní den.

Volejte
+420 277 277 044 nebo zanechte nám na sebe kontakt a zavoláme my vám

    Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.

    Budťe vždy v obraze
    a sledujte nás na Instagramu